George Bernard Shaw
26. 7. 1856 –
2. 11. 1950
Mistr brilantní ironie a neúprosné společenské satiry patřil k nejvýraznějším irským dramatikům, esejistům a kritikům své doby. Hrami jako *Pygmalion* proměnil divadlo v chytré zrcadlo společnosti. Neúnavně prosazoval reformy, hájil ženská práva a za své dílo získal Nobelovu cenu za literaturu. Jeho vtip, bystrost i provokativní duch inspirují dodnes.
Citáty
- Lidé, kteří se neumějí smát sami sobě, nechávají tuto práci na ostatních. ( 194 ×)
- Optimista vynalézá letadlo, pesimista padák. ( 190 ×)
- Svět je plný lidí, kteří mají talent, ale chybí jim odvaha. ( 186 ×)
- Mládí je nádherné, škoda, že je promrháno na mladé. ( 181 ×)
- Lidé, kteří nedokážou změnit svůj názor, nemohou změnit nic. ( 176 ×)
- Lidé se stávají moudrými nikoli vzpomínáním na minulost, ale odpovědností za budoucnost. ( 173 ×)
- Lidé se stávají moudrými ne zkušenostmi, ale schopností je využít. ( 167 ×)
- Lidé, kteří tvrdí, že to nejde, by neměli rušit ty, kteří to dělají. ( 162 ×)
- Svět je plný lidí, kteří mají ruce v klíně a čekají, až jim někdo podá chleba. ( 161 ×)
- Optimista je člověk, který i z nouze dokáže udělat ctnost. ( 159 ×)
- Optimista vidí růži a ne její trny; pesimista hledí na trny, nevšímá si růže. ( 152 ×)
- Optimista vidí růži, ne trny; pesimista vidí trny, ne růži. ( 152 ×)
- Lidé se obviňují z okolností, které jim brání v úspěchu. Nevěřím na okolnosti. Lidé, kteří v tomto světě uspějí, jsou ti, kteří vstávají a hledají okolnosti, které chtějí, a když je nenajdou, vytvoří si je. ( 152 ×)
- Optimista vidí růži, ne její trny. Pesimista vidí trny, ne růži. ( 148 ×)
- Lidé se učí zkušeností, že člověk se nikdy nepoučí zkušeností. ( 144 ×)
- Lidé se obviňují z okolností. Já nevěřím na okolnosti. Lidé, kteří v tomto světě něco dokážou, jsou ti, kteří vstávají a hledají okolnosti, které chtějí, a když je nenajdou, vytvoří si je. ( 141 ×)
- Svět je plný lidí, kteří vědí, co byste měli dělat lépe než vy. ( 46 ×)
- Svoboda znamená odpovědnost. Proto se jí většina lidí bojí. ( 44 ×)
- Svoboda znamená odpovědnost. To je důvod, proč se jí většina lidí bojí. ( 41 ×)
- Optimista vidí růži a ne trny; pesimista vidí trny a ne růži. ( 38 ×)
- Moudrý člověk se přizpůsobuje světu; hlupák se snaží přizpůsobit svět sobě. Proto veškerý pokrok závisí na hlupácích. ( 38 ×)
- Optimista prohlašuje, že žijeme v nejlepším možném světě. Pesimista se obává, že je to pravda. ( 37 ×)
- Život není o tom najít sám sebe. Život je o tom vytvořit sám sebe. ( 37 ×)
- Lidé obviňují okolnosti za to, jací jsou. Já nevěřím na okolnosti. Lidé, kteří v tomto světě něco dokážou, jsou ti, kteří vstanou a hledají okolnosti, které chtějí, a když je nenajdou, vytvoří si je. ( 35 ×)
- Pokrok je nemožný bez změny a ti, kdo nemohou změnit své myšlení, nemohou změnit nic. ( 33 ×)
- Lidé, kteří říkají, že to nejde udělat, by neměli přerušovat ty, kteří to dělají. ( 30 ×)
- Rozumný člověk se přizpůsobuje světu; nerozumný trvá na tom, aby se svět přizpůsobil jemu. Proto veškerý pokrok závisí na nerozumném člověku. ( 30 ×)
- Svět je plný lidí, kteří mají odpovědi na otázky, které nikdo nepoložil. ( 28 ×)
- Když jsme přestali být dětmi, jsme již mrtví. ( 26 ×)
- Lidé, kteří neumějí plánovat budoucnost, jsou odsouzeni žít v minulosti. ( 21 ×)
- Svět je plný lidí, kteří chtějí radit druhým, jak mají žít, ale sami nevědí, jak žít svůj vlastní život. ( 20 ×)
- Svět je složen z líných lidí, kteří chtějí mít peníze bez práce, a z hloupých lidí, kteří jsou ochotni pracovat bez bohatství. ( 15 ×)
- Moudrý člověk se přizpůsobí světu; hlupák se snaží přizpůsobit svět sobě. Proto veškerý pokrok závisí na hlupácích. ( 10 ×)
Zobrazení:
19002